Úvodná stránka » Novinky & akcie » Slepý horolezec Jesse Dufton zdolal skalní věž The Old Man of Hoy ve Skotsku!

11.09.2019 | Slepý horolezec Jesse Dufton zdolal skalní věž The Old Man of Hoy ve Skotsku!

Obrázek

Ve 22:10h, 4. června 2019, Jesse Dufton společně s partnerkou Molly Thompson překonali historii, když pokořili skalní věž  Old Man of Hoy, Skotsko. 

Říkáte si, na tom přeci není nic tak zvláštního.

Ale je, Jesse Dufton je totiž první nevidomý, který tento skalní útvar zdolal. A za podpory Montane!

montane lezec

Old Man of Hoy (Starý muž z ostrova Hoy) je skalní věž z červeného pískovce na západním pobřeží ostrova Hoy v Orknejích u Skotska. Měří 137 metrů a je nejvyšším skalním pilířem ve Spojeném království, základna má průměr šedesát metrů. Vrchol skály zdolali jako první v roce 1966 Chris Bonington, Rusty Baillie a Tom Patey, o rok později vysílala výstup horolezců v přímém přenosu televize. A pro zajímavost skupina Eurythmics využila zdejší scenérii ve videoklipu k písni „Here Comes the Rain Again“.

 

„Dal jsem to. On-sight! Vytáhl jsem sám 6 délek za použití vlastního jištění. Toto je nejdobrodružnější cesta, jakou jsem kdy absolvoval. Nezapomenutelné!“

Jesse Dufton, horolezec GB Para


Jesse lezl  klasickou cestou East Face Route (E1, 5b ***/VI UIAA), což je stejná trasa, kterou poprvé vystoupil Chris Bonington v roce 1966. Molly, jeho lezecká partnerka, mu asistovala a informovala ho o možných chytech pomocí „handsfree“ vysílačky, i když kvůli povaze stoupání si musel Jesse kolikrát poradit sám.

Výstup je vyvrcholením společného projektu mezi Jessem a režisérem Alastairem Leeem natáčejícím film o Jessem. Tento film je součástí turné Brit Rock Film Tour v roce 2019 a rozhodně vám doporučujeme tento film shlédnout. Pro potřeby natáčení lezl Alastair jednu délku napřed, aby mohl filmovat přímo z té samé linie, využíval i podpůrné kamery z pevniny nebo ve vzduchu pomocí dronu.

 

„Nikdy jsem neviděl nikoho tolik zkoumat chyty, držíc se v namáhavých polohách, i když perfektní pohodlný chyt byl tiše skrytý nablízku. Přinejmenším se musel cítit dost nejistě.  Ale on bojoval a jak radostné bylo dobití vrcholu. Ohromující.“

Alastair Lee, Posing Productions & Brit Rock Film Tour


Kvůli povětrnostním podmínkám se mu povedlo cestu vylézt až poslední den, kdy měl tým opustit Hoy. Jakmile se počasí umoudřilo, trvalo více než hodinu než se dostali z kempu ke strmým kluzkým útesům a základně pilíře Old Man of Hoy. Vzdálenost přibližně 300 m trvala 1,5hod a lezení samotné začalo až kolem 15 hodiny odpoledne. I když dny byly dlouhé vzhledem k místu, čas se stal největší obavou.

montane lezec _

Jesse se narodil s přibližně 20% centrálního vidění s velkými slepými skvrnami a jeho zrak se postupem času zhoršoval. Ve čtyřech letech byl Jesse diagnostikován s retinitidou Pigmentosa: vzácné genetické onemocnění, které štěpí buňky sítnice. Ve věku 20 let už Jesse nemohl číst, v době, kdy mu bylo 30, byla jeho vize snížena na pouhé světlo s přibližně 1 nebo 2% zorným polem. I přesto, jak jeho zrak degeneruje, jeho technika lezení se neustále zlepšuje. Navzdory jeho ničivému stavu, Jesse přijímá pouze větší a větší výzvy.

Přijít ke skále, jako je The Old Man of Hoy, je pro Jesse mnohem komplikovanější než samotný výstup. Spoléhá na Molly a vycházkové hole. Jednou ze silných stránek Jesseho je jeho duševní statečnost, a přestože na něj působí mimořádný tlak, protože nedokáže vizuálně zkontrolovat své vybavení, odvádí dobrou práci a drží svého „džina strachu uvnitř láhve“.

Jesse Dufton je členem týmu GB Paraclimbing Team. Jako slepý vyhrál v roce 2018 národní mistrovství v halovém lezení (kategorie B1).

Je to velmi zkušený horolezec, který leze již od mládí, pokračuje v tradici lezení za pomoci své partnerky Molly, která je pro něj čtečkou tras a vodičem. V roce 2017 byl součástí expedice do Arktického Grónska. Jednalo se o přejezd ledovců Roslin a Bjørnbo na lyžích trvající měsíc, při kterém dosáhl 2 prvovýstupů jako první nevidomý na území Grónska.


"Je skvělé, že mne Montane  podporuje a motivoval k výstupu na Old Man of Hoy. Je to kultovní cesta a jsem velice hrdý!

Jesse Dufton, GB Para Climber & Mountaineer

 

Zajímavé odkazy:  

 

« Späť