Alpami Nového Zélandu ve stylu faspacking s Jenny Tough
Blog

Alpami Nového Zélandu ve stylu faspacking s Jenny Tough

15. června 2020

Jenny Tough je dobrodružnou cestovatelkou. Je i Montane ambasadorkou ve Velké Británii a proto ji můžete vidět i na mnoha fotografiích produktů Montane. Specializuje se na vytrvalostní běh ve stylu „fastpackingu“.

V roce 2019 se Jenny sama vydala napříč Jižními Alpami Nového Zélandu a dokončila tak čtvrté pohoří ze sedmi ze série Přes pohoří všech kontinentů. Tento projekt vede napříč pásmem všech kontinentů sólo bez externího podpůrného týmu, místy kde žijí původní obyvatelé hor izolovaně od vnějšího městského světa.

„Fastpacking je o nalezení rovnováhy mezi efektivitou a užitečností“

Jenny ráda přijímá vytrvalostní výzvy a objevuje krásy planety a to zejména v horách. Požádali jsme ji, aby s námi sdílela své zkušenosti a nejlepší tipy, co si sbalit na cesty, tak, aby to bylo praktické a s minimální zátěží:

„Na prvním místě nesmí být ohrožena vaše bezpečnost, předností vybavení může být jeho lehkost, funkčnost a skladnost, ale důraz musí být kladen i na bezpečnost ve smyslu strategického využití vybavení.

Mám sklon řídit se pravidlem, že vše, co mám sbaleno ve svém 25-30litrovém batohu, má své praktické a účelné využití, něco k jídlu, něco co mě udrží naživu nebo taky foťák :-)

Konkrétní položky seznamu se mohou měnit podle podnebí, ale můj standardní seznam balení vypadá asi takto:

 • Spací pytel
 • Karimatka
 • Péřová bunda
 • Bunda do deště
 • Spodní vrstvy oblečení z merino vlny
 • Péřové bačkory (věřte mi, jsou nezbytné!)
 • Náhradní ponožky + spodní prádlo
 • Čepice + rukavice
 • Trekingové kalhoty (pro chladná rána)
 • Mini vařič + jídlo
 • Vodní vak, hydrovak
 • Navigační systém
 • Čelovka
 • Trekingové hole *
 • Opalovací krém, bio mýdlo, zubní kartáček / pasta atd.
 • Lékárnička, lepící páska a ibuprofen
 • Fotoaparát
 • Oblečení: technické tričko, kraťasy nebo elasťáky, kšiltovka, nízké pohorky

* plně naložený batoh jídlem a vodou může vážit kolem 10 kg. Tuto extra váhu musí nést nohy, což představuje značné napětí dolních končetin. Trekingové hole pomohou rozložit toto zatížení, takže část váhy převezmou ruce.

Pohyb v přírodě, užívání si okolní krajiny, hodně záleží také na vaší schopnosti, jak se o přírodu samou staráte. Můžete to nazývat jak chcete, třeba samoúdržba, osobní kontrola, péče, apod., pokud nevíte jak to udělat efektivně v jakémkoliv prostředí, ve kterém se nacházíte, bude to mít dopad na prožitek toho, co děláte. Prostě žádný odpad, žádná stopa.

Pomáhá vyzkoušet několik variant, dokud nenajdete, co vám vyhovuje. Na své první výpravě jsem chtěla mít stan, který bude schopen čelit opravdu drsnému horskému počasí, včetně bouřek, sněhu i krupobití, prostě do situací, kdy je úkryt opravdu žádaný. Moje poslední výprava byla v daleko teplejších podmínkách pohoří Atlasu, kde byl bivak více než dost. Jsou zde výhody i nevýhody obou. Nejdůležitějšími faktory jsou teplo, bezpečnost a pohodlí, takže buďte realističtí ohledně plánování dobrodružství, co opravdu potřebujete a co je zbytečnost.

Užívání si dlouhých vícedenních přechodů hor ve stylu fastpackingu jako příjemné dobrodružství znamená zcela něco jiného než řešit mimořádnou situaci. Vždy si s sebou beru o 15% jídla více, než si myslím, že potřebuji, jen pro každý případ. Vodní filtry se staly během let lehkými a pohodlnými, i přestože převaření vody je stále nejbezpečnější metodou pro zajištění hydratace. Když běhám doma ve Skotsku, budu pravděpodobně běhat s velmi malým množstvím vody a doplním z hojných zdrojů v okolí. V suchém nebo neznámém prostředí se vybavím velkým vakem na vodu, tak abych byla schopna ujít dlouhé úseky.

Zda se i vezmete vařič nebo ne, to je otázka nekonečné debaty v ultralehké komunitě. Pomůže zjistit „bod zlomu“ – kde hmotnost vařiče a paliva je tvořena dehydratovaným jídlem. Nosím si s sebou ultralehký vařič, takže obecně u dobrodružství trvajícího dva nebo více dní bez možnosti doplňování zásob je lepší nosit si vařič a dehydratovanou stravu, než těžká hotová jídla. Cítím se mnohem pohodlněji s vařičem, když mířím do divokých horských prostředí, kde schopnost ohřívat vodu může znamenat velkou výhodu během chladných nocí. A další výhoda: káva !

Co se týče oblečení, to je tak neuvěřitelně individuální, takže doporučím zvážit hlavně: 1) pohodlí – eliminace tření 2) tělesný pach.

Pokud máte za sebou nějaké přechody hor s batohem na zádech, víte, co znamená pohodlí a nepotřebujete žádný z mých dalších příběhů, abych vás nasměrovala k nošení technického funkčního oblečení. V zájmu sbalit se nalehko, nosím každý den stejné oblečení (aktuální rekord mám 23 dnů), kde si trička s antibakteriální úpravou proti zápachu (jako je merino vlna nebo Polygiene) skutečně přijdou na své. Tak jako tak, si s sebou beru extra ponožky a spodní prádlo, každý večer si to přeperu v bio mýdle, nejsem přeci zvíře.

„Nikdy nevíš, co ti hory přichystají. Buďte chytře připraveni.“

V horách musíte být vybaveni do každého počasí, abyste byli připraveni i na výkyvy teplot, takže vrstvení v tomto případě dává velký smysl. Zatímco během dne se pohybujte při vysokých teplotách, časná rána mohou vyžadovat teplejší střední vrstvu oblečení a dlouhé kalhoty, odpolední bouřky nepromokavou bundu a chladné noci péřovou bundu a pravděpodobně nutnost všeho ostatního, co máte sbaleno. Kvalitní technické funkční oblečení nikdy neváží tolik, aby to nestálo za to, opustit pohodlí domova a vyrazit za dobrodružstvím.

Nejlepší tip: Zabalte si spací pytel a veškeré oblečení (s výjimkou nepromokavé bundy) do jednoho vodotěsného pytle, abyste ušetřili místo a udrželi všechny tyto důležité položky v suchu.

Hlavně se bavte, užívejte a nezapomeňte na čokoládu. Otestujte si svoje vybavení na jednu nebo dvě noci a naplánujte si delší výpravu za dobrodružstvím.  Jenny Tough prostřednictvím svých dobrodružství vždy posouvá své limity a také je hledá. Naštěstí pro nás, ráda sdílí své příběhy a povzbuzuje ostatní, aby prozkoumali své vlastní limity, milovali přírodu a zároveň chránili její divokost.
Vzhledem k tomu, že při cestování způsobem fastpacking je kladem důraz na minimum váhy a maximální funkčnost, Jenny volí Montane jako značku svého oblečení, kde oceňuje jeho kvalitu a funkčnost.

Zpět na články

Načítám...